© 2016-2018 by Veronika Fodorova, cross generation art

Projects

Family Boutique TOYETO
Bistro Del Cielo
Toy Storage Bag Cambodia
Restaurant Mlska
Calendar BMB Leitner
Toy Store Vnímavé hračky
Show More
 
Toy Store TOYETO

Redizajn predajní Vnímavé Hračky. Navrhnutie konceptu Toyeto rodinky, ktorá edukuje zakazníkov a komunikuje koncept TOYETO – Vnímavé hračky. Zastrešenie vizuálneho konceptu firmy.

 
Bistro Del Cielo

Návrhy nástenného dizajnu pre štýlové bistro v Tulume, Mexiko. Dizajn vychádza z detských reprodukcií potravín a jedla, ktoré sa reálne v bistre podáva.

 
Hračkovak Magna

V spolupráci s výrobcom hračkovakov Juicy Monsters a charitatívnou zdravotníckou organizáciou MAGNA bol navrhnutý dizaj na produkty. Je inšpirovaný Kambodžou a motívy sú nakreslené deťmi z detského domova v Kambodži, ktoré bojujú s ochorením HIV/AIDS. Výťažok z predaja putuje priamo týmto deťom späť do Kambodže.

Restaurant Mlska

 MLSKA Coffee house and bistro is operated by Medusa Group located in a  shopping mall Aupark Bratislava. It’s a stylish establishment dedicated to families with children. Besides tasty food children can enjoy a large kids playing area, decorated with a wallpaper made specially for this space. The theme of this artistic project is food and its  connection to the world of children.

 

 

BMB Leitner tax audit advisory is an international company focused on tax law, audit and finance reporting. In 2016 the company is celebrating 20th anniversary of the foundation of their branch in Bratislava. In this occasion BMB Leitner 2016 Calendar was created. It is  exclusively based on drawings of the employee's children, who were asked to portray their parent at work or in his or her free time.

Calendar BMB Leitner
 

Vnímavé hračky is a store concept that brings valuable quality toys on the Slovak market. Toys are selected by specialists with emphasis on proper child development with respect to the environment. I design different items for the retailer for example: visual layout of the store entrance, pictures, stickers and other.

Toy Stores Vnímavé hračky
 
kalendar_8